اشاره ی قرآن به مرکز دوغگویی (ناصیه)

دانشمندان برای پاسخ گویی به این سؤالات بصورت گسترده و بی سابقه ای دست به کار شدند و در این فعالیت شان از ابزارهای موثّق و جدیدی استفاده کردند.

   آزمایش های جدید در مورد دروغ گویی:

   در سال 2003 تعدادی از دانشمندان دست به آزمایش عجیبی برای فهمیدن برخی از اسرار دروغ زدند. در این آزمایش از دستگاه جدیدی برای کشف دروغ استفاده شد. جای سؤال است که آیا این دستگاه، از آن جا که در پی کشف مرکز دروغ در جسم انسان است، در مورد مجرمان حرفه ای نیز کاربرد دارد؟

ناصیه دروغگویی brain lieدستگاه جدید عکس برداری از مغز با استفاده از امواج مغناطیسی برای نشان دادن مناطق پرفعالیت در مغز.

 

   بعد از آزمایشات بسیار و عکس برداری از قسمت های مختلف مغز، دانشمندان پی بردند که وقتی انسان دروغ می گوید فعالیت بخشی از مغز افزایش می یابد این قسمت، که با روش "عکس برداری با امواج مغناطیسی تصاویری از آن تهیه شد، قسمت جلو و بالای سر را نشان می دهد. و از اینجا دانشمندان کشف کردند که قسمت قُدامی (پیشانی) مغز (RACC) مسئول دروغ گفتن است؛ این قسمت از بدن در زبان عربی "ناصیة" نامیده می شود. یعنی بالا و جلو سر یعنی همان جایی که مسؤول دروغ گفتن در مغز است.

ناصیه دروغگویی brain lie

 عکس های جدید نشان می دهند که فعالیت قسمت بالا و جلوی مغز (پیشانی) در هنگام دروغ گفتن بسیار افزایش می یابد. لکه ی قرمزی که در تصویر مشاهده می کنید همین قسمت را نشان می دهد.

   دروغ گفتن انرژی زیادی می خواهد!!!

   آزمایش های جدید در مورد مغز که با امواج مغناطیسی انجام شده است، ثابت کرد که مغز انسان در هنگام دروغ گفتن انرژی زیادی مصرف می کند بیشتر از زمانی که انسان حقیقت را بیان می کند و این ثابت می کند که راست گویی و گفتن حقیقت باعث افزایش قدرت، انرژی و میزان کارآیی مغز می شود.

و نیز امروزه  دانشمندان به حقیقت جدیدی دست یافته اند و آن اینکه، مغز انسان بر اساس صداقت و راستی تصمیم می گیرد و این سیستم حقیقت گویی است که برای مغز طراحی شده است. 

ناصیه دروغگویی brain lie

دو تصویر سمت چپ تصاویری از مغز در هنگام بیان حقیقت است؛ سایر تصاویر در هنگام دروغ گفتن تهیه شده است. نقطه ی زرد رنگ در تصاویر نشان دهنده ی میزان فعالیت مغز است؛ هر چه میزان دروغ گفتن بیش تر باشد این نقطه بزرگ تر و پر رنگ تر است.

در تکنولوژی جدید برای عکس برداری از مغز از امواج مغناطیسی استفاده می شود؛ این امواج با توجّه به حرکت خون و سرعت گردش خون در مناطق مختلف مغز، میزان فعالیت این مناطق را نشان می دهد. روشن است که مناطقی که گردش خون در آن ها بیش تر است فعالیت بیش تری می کنند.

   مرکز رهبری، کنترل، عمل و راهنمایی:

   آزمایش های اخیر ثابت کرده است که قسمت پیشانی در هنگام تصمیم گیری ها بیش ترین فعالیت را دارد؛ در حقیقت قسمت پیشانی در مغز انسان به منزله یک "مشاور" است. همچنین مهم ترین تغییرات در انسانی که دچار آسیب دیدگی بخش پیشانی می شود، از دست دادن قدرت هدایت، آگاهی و کنترل، و به طور کلی تزلزل در رفتار است.

ناصیه دروغگویی brain lieناصیه در جلو و بالاترین قسمت پیشانی واقع شده است. آزمایشات متعددی ثابت کرده است که این قسمت از مغز اعمال، رهبری، هوشیاری و توجه، انجام کارها و رفتار را انجام می دهد. و مهم ترین بخش در انسان و حیوان است . قرآن می فرماید: (ما من دابة إلا هو اخذ بناصیتها) "جنبنده ای نیست مگر اینکه او (خدا) موی پیشانی او را می گیرد"

ناصیه دروغگویی brain lie

   آیه ای درمورد ناصیه و دروغ گویی:

   الله متعال در مورد ابوجهل لعنۀ الله علیه می فرماید:

أَرَأَیْتَ إِنْ کَذَّبَ وَتَوَلَّى/ أَلَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَرَى/ کَلَّا لَئِنْ لَمْ یَنْتَهِ لَنَسْفَعَنْ بِالنَّاصِیَةِ/ نَاصِیَةٍ کَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ   (علق 13تا 16)

*به من خبر ده اگر (این طغیان شان حق را) انکار کند و به آن پشت نماید (آیا مستحق مجازات الهی نیست)؟! *آیا او ندانست که خداوند (همه اعمالش را) می بیند. *چنین نیست (که او خیال می‏کرد)! اگر دست از کار خود برندارد، ناصیه‏اش (موی پیشاپیش) را بسرعت گرفته *ناصیه دروغگوی خطاکار را!

   آیه ای دیگر درباره ی ناصیه از زبان حضرت هود علیه السلام:

   بعد از اینکه قومش او را تکذیب کردند، می فرماید:

(إِنِّی تَوَکَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّی وَرَبِّکُمْ مَا مِنْ دَابَّةٍ إِلَّا هُوَ آَخِذٌ بِنَاصِیَتِهَا إِنَّ رَبِّی عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ)  هود:56

"من تنها بر خدا توکل کردم، او پروردگار من و پروردگار شماست، و هیچ جنبنده ای نیست مگر این که الله موی پیشانی او را می گیرد، قطعاً پروردگار من بر صراط مستقیم است."

پس خداوند در یوم الحساب ناصیة (پیشانی) تمامی مخلوقات را گرفته و مؤاخذه خواهد کرد و آنگونه که بخواهد با آن ها برخورد خواهد کرد.

در اینجا دعای نبی اکرم (صلى الله علیه و سلم) را یاد آوری می کنیم آنجا که می فرماید: (ناصیتی بیدک)"موی پیشانی ام بدست توست". قطعاً پیامبر از این موضوع اطلاع داشته اند که به این آیه ی قرآن اشاره فرموده اند.


   تشبیه قرآن: تشبیه دروغگو به سگی که زبانش از دهان بیرون است:

ناصیه دروغگویی  تشبیه به سگ brain lie

خداوند در آیه ی 176 اعراف، فردی که آیاتش را تکذیب می کند اینگونه تشبیه می کند:

فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَثْ ذَلِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآَیَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ  "پس مثل او، مثل سگی است که اگر بر او حمله کنی زبانش از دهان بیرون است (و نفس نفس می زند) و یا اگر او را رها کنی زبانش از دهان بیرون است (و نفس نفس می زند) آن همچون قومی است که نشانه های (علم و قدرت) ما را دروغ شمردند، پس قصه را برایشان نقل کن شاید  که تفکر کنند."

حال می پرسیم: چرا شخصی را که دروغ می گوید به سگی تشبیه می کند که زبانش از دهان بیرون آمده و نفس نفس می زند؟ تشبیه ظریفی ست، آشکار شد که دروغ گفتن انرژی زیادی از جسم به خصوص مغز را مصرف می کند همان گونه که سگ در حالت نفس نفس زدن انرژی زیادی مصرف می کند. اینگونه است که با تفکر و تأمل در آیه قطعاً متوجه تشابه انسان دروغ گو و سگ، خواهیم شد و این گونه است که آیه با عبارت (لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ)"شاید که تفکر کنند" پایان می یابد.

/ 2 نظر / 312 بازدید
admin

با سلام. انجمن ازاد خانه 3 يكي از بهترين انجمن ها هر روز با مطالب جديد و روز با برگزاري مسابقات هفتگي شما ميتوانيد با عضويت در انجمن خانه 3 وبلاگ خود را تبليغ كنيد و مطالب وبلاگ خود را در انجمن به اشترك بگذاريد با دارا بود چت رو اختصاصي براي اعضا انجمن ازاد خانه 3 اماده تبادل بنر با سايت ها منتظر حضور گرمتان هستيم

بلاگـ لیچ

سلام بازدید وبسایت و وبلاگ خود را تضمینی افزایش دهید!!! با مراجعه به وبسایت زیر میتوانید به صورت آنلاین در وبلاگ‌های بلاگفا، میهن بلاگ، پرشین بلاگ ، لوکس بلاگ و... تبلیغات کنید و بازدید خود را افزایش چشمگیری دهید! لینک فرعی برای ورود به اسپمر بلاگـ لیچ: http://bleech.blogfa.com